Folyamatosan növekszik a csontritkulásban szenvedők száma; hazánkban mintegy 800 ezren - 1 millióan érintettek.
|
|
Az 50 évesnél idősebbeket tekintve, világszerte háromból egy nő és négyből egy férfi szenved el csonttörést gyenge csontozata miatt.
A betegség megelőzésének szempontjából kulcsfontosságú kalcium, D-vitamin és mozgás fontosságára hívják föl a figyelmet.
E három tényező ugyanis nagyban hozzájárulhat csontjaink és izmaink épségének megőrzéséhez.A hazai 800 ezer - 1 millió osteoporosisos beteg nyolcada már gyógyszeres kezelésre szorul.
Az EU tagállamaiban fél percenként történik osteoporosis miatti csonttörés.
A csontritkulásos betegek száma világszerte rohamosan növekszik, mert a születéskor várható élettartam – szerencsére – meghosszabbodott.
A nők az életük mintegy harmadát a csontvédő ösztrogénhormonok hiányában élik meg. Veszélyek is fenyegetik az érintetteket, a többi között a csontrendszerre kedvezőtlenül ható gyógyszerek.
Sokak szerint a csontritkulás csak az idősek, és főleg a nők betegsége. Ez utóbbi tény: ők ugyanis – élettani okból – háromszor veszélyeztetettebbek, mint a férfiak.
Csontritkulás miatt a leggyakoribbak a szivacsos szerkezetű csontvesztésből fakadó csuklótáji törések, valamint az idősebb korban bekövetkező, a tömör, csöves csontszerkezetű csontokat érintő csontvesztések, csigolyatörések, valamint a felkar-válltáji és a csípőtáji törések.
Friss statisztika szerint Magyarországon a csípőtáji törések elfordulási gyakorisága évente 12–15 ezer, a csuklótáji töréseké 37, a felkar válltáji töréseké pedig 12 ezer.
A legfejlettebb országokban is a csípőtáji töréseket követő egy éven belül a betegeknek csaknem harmada meghal a különféle szövődmények miatt.
Az osteoporosissal összefüggésbe hozható csigolya-, váll-, csuklótáji töréseket követő halálozási arány is jóval magasabb, mint az azonos életkorú, csontritkulásban nem szenvedőké.
A törési kockázat a csont ásványianyag-tartalmának csökkenésével nő. A csontok ásványianyag-tartalmának akár tízszázalékos csökkenése miatt kétszeresére emelkedhet a törés kockázata.
Egészségügyi statisztikák szerint a 65 évesnél idősebbek ötöde az átlagosnál ötödével többször eleshet, sokan közülük többször is. Az időskori esésnek oka lehet járószervi ízületi betegség, a sokféle gyógyszer egyidejű szedése, a kevés mozgás, fizikai aktivitás.
Ellenszerként azt ajánlják, hogy már fiatalon kezdjünk el sportolni és ne hagyjuk abba a rendszeres testmozgást, fogyasszunk kalciumban és D-vitaminban gazdag ételeket. Mivel a csontritkulás élettani folyamat, fontos a a rendszeres szűrővizsgálat, hogy orvosolható, lassítható legyen a baj.
A csontok kellő szilárdságának megőrzésében meghatározó szerepű a kalcium és a D-vitamin.
A kalcium nem képződik a szervezetben, ezért csak táplálékból juthat hozzá a szervezet. Naponta minimum 800–1000 milligramm kalciumra van szükségünk.
Forrás: infovilag.hu.
|
|
|