Tej: élet, erő, egészség? 2. rész
Az előző bejegyzésben felsorakoztattam érveket a tej mellett és ellene. Mivel azonban nagyon sokan csak a tej jó tulajdonságát ismerik, ezért fontosnak tartom, hogy nagyobb figyelmet fordítsunk arra, hogy melyek azok a dolgok, ami miatt nem javasolt a tej fogyasztása.
A tehéntej rengeteg hasznos dolgot tartalmaz... DE a kisborjúknak! És nekik is csak addig, amíg borjúk!
Az emberi szervezetre éppen az ellenkezője igaz!
Elég, ha csak józan paraszti ésszel egy pillantást vetünk a természet rendjére:
- egyetlen állat sem fogyaszt felnőtt korában tejet (nem a tej emésztésére van kitalálva a felnőtt állat szervezete)
- és egyetlen faj sem fogyasztja másik faj tejét (ugyanis a tej teljesen faj specifikus).
Visszatérve az emberre:
Az okok kettős eredetűek. A tejben levõ kalcium a szervezet számára hasznosíthatatlan környezetben van. Az állati eredetű felesleges fehérje-mennyiség megnöveli a szervezet kalcium iránti szükségletét, hogy semlegesítse a savas fehérjék lebontott részeit, és ezáltal felemészti a csontokat. A többnyire állati eredetű fehérjére (pl. tejtermékek, húsok) épülő táplálkozás lassan 'felfalja' a csontokat.
Az első és legfontosabb étkezési lépés tehát: visszafogni vagy megszüntetni az állati eredetű fehérjéket tartalmazó ételek fogyasztását, amik többek között szívpanaszokat, magas vérnyomást okozhatnak és hozzájárulhatnak a rák keletkezéséhez is.
Tehát az a mondás, hogy a tej hasznos mint fehérje forrás, így NEM IGAZ. Éppen emiatt (is) káros.
A tejjel kapcsolatos tudományos cikkek fő fókuszában a következő mellékhatások vannak: bélgörcs, bélfertőzés, belső vérzés, vérszegénység, allergiás reakciók csecsemőknél és gyerekeknél, valamint fertőzések mint például salmonella. Ezeket a tényeket úgymond elfelejtették közölni az emberekkel!
Egy 1994-es ausztrál felmérés szerint azok az idősebb emberek közül, akik rendszeresen fogyasztanak tejet, tejtermékeket, kb. kétszer annyian szenvedtek medencecsonttörést, mint akik nem fogyasztanak tejtermékeket. Egy még jelentősebb harvardi tanulmány 12 éven át 77 761 nőt vizsgált meg: azoknál, akik napi 3-szor ittak tejet, nagyobb arányú volt a csontritkulás és több csonttörést is szenvedtek.
A kalciumot nem tejjel vagy tejtermékekkel kell bevinni a szervezetbe. Rengeteg növény tartalmaz kalciumot, mint pl: a borsó, a bab, a brokkoli vagy egyéb zöld leveles zöldségféle, mint a kelkáposzta, stb.
Továbbá ott vannak még az étrend kiegészítők is. Azonban figyelmesen válasszunk közülük, egyrészt: mindig figyeljünk oda arra, hogy lehetőleg természetes, és ne mesterséges kalciumot tartalmazzanak a készítmények. A mesterséges kalcium ugyanis, ami nem szívódik fel a szervezetben, könnyen vesekővé alakulhat, mivel nem tud rendesen kiürülni. Másrészt: nem környezetéből kiragadva, hanem épp ellenkezőleg, komplex formában kell bevinnünk szervezetünkbe, hogy szintén természetes formában ott legyenek a kalcium felszívódásához szükséges anyagok is, minden mesterségesen hozzáadott adalékok nélkül.
Jó egészséget, és okos döntéseket kíván:
Soltész Gábor